Tento článok obsahuje 9500 znakov - 7 minúť čítania, 30+ fotografií a jedno video.
Obsah
Stavba nášho domčeka pokračuje, hoci pomalšie, než sme očakávali. Majster nám stále sľubuje, že bude hotový už o pár dní, maximálne týždeň, ale toto počúvame už niekoľko týždňov. Stavbu si chodíme pravidelne každý tretí deň pozerať, skutočne pokračuje, ale pomaly. Teraz sa robia podlahy, čo je veľký krok, taktiež už máme nové steny, ale ešte stále nemáme vsadené okná. Samozrejme, dnu nie je žiadny nábytok, ba ani kuchynský pult ešte nie je postavený. Záhrada je stále rozbombardovaná. Na konci článku nájdete video-vlog z poslednej prehliadky. Pravdepodobne to ešte chvíľku potrvá, kým vám budem môcť ukázať fotky domčeku pripraveného na bývanie. Ale kým tento moment príde, povedal som si, že by som vám mohol ukázať iné domy, ktoré sú tu v okolí a ktoré sú niečím zaujímavé. Samozrejme priložím aj veľa fotografií a niekoľko videí.
Útočisko pred mestom
Nový hotel môjho kamaráta je tradičná stavba národnostnej menšiny Bai. Keď ho navrhoval, chcel mať steny z nepálenej hliny, pretože majú veľmi veľa výhod - esteticky sú pekné, zapadajú do miestnej architektúry, majú perfektnú tepelnú aj zvukovú izoláciu, avšak majú aj niekoľko nevýhod. Časom praskajú a treba ich raz za niekoľko rokov opraviť a spevniť. Tu v okolí je veľa domov z nepálenej hliny a veľmi veľa z nich sa už rozpadá, špeciálne ak sa o ne majitelia pravidelne nestarajú. Prikladám zopár fotiek.
Takýto dom z nepálenej hliny má prirodzene kratšiu životnosť, než dom zo železa a betónu. Môj kamarát sa rozhodol pre kombináciu týchto dvoch štýlov, takú strednú cestu, ktorú málokto využíva. Dokonca robotníci s tým na začiatku ani nesúhlasili, považovali to za zbytočne veľa roboty, ale nakoniec sa podvolili. Najprv sa postavili betónové základy a konštrukcia domu, ktorá však nemala steny. Do konštrukcie sa následne vsadili steny z nepálenej hliny. Samotné betónové stĺpy museli byť širšie, než zvyčajne, steny z nepálenej hliny sú veľmi hrubé a museli sa tam zmestiť. Zároveň všetko muselo sedieť dlhšie než zvyčajne, pretože kým sa steny z nepálenej hliny usadia, chvíľku to trvá. Výhoda tejto stavby je, že hlinené steny nenesú váhu domu, čiže nebudú praskať, ale zároveň si dom udržiava výhody nepálených stien, ktoré som spomenul predtým.
Máloktorý hotel v okolí používa tento štýl kombinovanej stavby, preto to môj kamarát chcel aj nejako zvýrazniť. Steny nemaľoval a ostali pekne hlinené. V kúpeľni ich zakryl priehľadným sklom, aby nevlhli. Musím povedať, že mu to naozaj vyšlo. Drevené stropy a pekné osvetlenie hotela teplý tón stavby dokresľujú. Hotel má 14 izieb, niektoré sú väčšie, iné menšie a zároveň tu býva aj on s rodinou. Snažil sa bývanie pojať luxusne, aj keď ceny nie sú vysoké. Noc v hoteli stolí okolo 100 eur. V našej dedinke sú dnes už aj hotely, kde noc stojí 400-500 eur. Ale samozrejme sú tu aj lacnejšie. Povedal by som, že sa drží vyššej úrovne strednej cenovej relácie.
Jeho hotel sa neorientuje na ľudí, ktorí prídu do Shaxi na jeden, dva dni, ako väčšina (čínskych) turistov, ale naopak, snaží sa získať klientov, ktorí sem chodia na víkend, na týždeň, možno na mesiac, až na niekoľko mesiacov. Na ľudí, čo si chcú oddýchnuť od miest. Má klientov, ktorí k nemu chodia zo Šanghaja, Pekingu, Taibeiu, Hongkongu, Singapúru a iných miest… Jeho výhoda oproti iným hotelom spočíva aj v tom, že sa nachádza v malej dedine mimo centrálneho turistického miesta, takže ľudia si tu môžu naozaj oddýchnuť. Zároveň nie je ani príliš ďaleko, sú to približne tri-štyri kilometre od hlavnej dediny, kde sa sústreďuje turizmus, takže taká príjemná 20-minútová prechádzka po poliach. Prípadne si človek môže požičať bicykel alebo elektrickú motorku, v dedine sú aj turistické autíčka, ktoré ponúkajú odvoz. Môj kamarát bude okrem ubytovania ponúkať aj programy výletov do prírody, túry, zber húb, stanovačky a podobne. Chce ubytovanie ponúkať ako balíky, či už týždenné, dvojtýždňové a viac-týždňové kombinácie, ktoré budú zahŕňať ako ubytovanie, tak aj program, ktorý zabezpečí.
Stavba môjho kamaráta je tradičný domček s občasnými modernými prvkami. Druhý dom, ktorý som nedávno navštívil a ktorý vám chcem ukázať, je presný opak.
Šokujúca modernita uprostred tradičnej dediny + video
Druhý dom je super moderná stavba z betónu kde-tu s tradičnými prvkami. Popravde som vôbec netušil, že takáto stavba u nás existuje. Ako sa ukázalo, je to tiež hotel. Výrazne drahší, má menej izieb, myslím, že len štyri alebo päť, tú najväčšiu izbu paradoxne vlastní manažér, či majiteľ (nie som si istý) hotela. Avšak stavba ponúka veľmi veľa spoločného priestoru, ktorý bol zjavne hlavnou dizajnovou prioritou a kde majiteľ organizuje rôzne akcie. Napríklad raz do mesiaca organizuje secondhand trh, v rámci ktorého sme sem po prvýkrát prišli aj my. Veci sa nepredávajú, ale vymieňajú, nám sa podarilo vymeniť pekárničku na chlieb za krásny veľký kryštál. Možno sa pýtate „Prečo?“.
Platený príspevok
Deň bez elektriky: Príležitosť na skvelý víkend s priateľmi
Moja práca je nezmyselná a zbytočná!
Platený príspevok
Nečakané oslavy sviatku stredu jesene
Odporúčaný príspevok
Tajný denník Pavla Dvořáka
Platený príspevok
Tieto luxusné domy na čínskom vidieku ma šokovali
Platený príspevok
Ťažký týždeň v Číne - dedinská vs. malomestká nemocnica!
Mali sme sťahovať, no skončil som v nemocnici a Liya havarovala!