Čínsky Nový rok - kompletný sprievodca

Kačka, pečené kura, slepačia polievka, hovädzie mäso nakladané v sójovej omáčke, ryba na sladkokyslo, dusená ryba, veľké krevety na ryžovom víne, bravčový bôčik na karameli a víne, tisícročné vajcia, doufu a zelenina, úhor na čiernom korení, ryža tisícov pokladov, malé knedličky z lepkavej ryže plnené čiernym sezamom varené vo víne ako dezert… Sedím za novoročným stolom doma u mojej čínskej svokry. Na stole je jedla ako pre armádu ľudí. Ale sme tu len štyria. Nemáme šancu to zjesť. Ale to je dobre. Pretože zjesť všetko jedlo na oslavy Nového roku prináša v Číne nešťastie. Vyjedli by sme si všetko bohatstvo a nezostalo by nám do ďalšieho roku. Aj to je jedna z vecí ktorá sa počas osláv Sviatkov jari prísne dodržiava.

Čínsky zverokruh

Štvrtého februára sa v Číne začínajú Sviatky Jari. U nás ich poznáme skôr pod názvom Čínsky nový rok. Vychádzame z Roku psa a vchádzame do Roku prasaťa, posledného zvieraťa čínskeho zverokruhu. Myš, býk, tiger, zajac, drak, had, kôň, koza či ovca (v čínštine je na ne rovnaký názov), opica, kohút, pes, prasa. Každé z týchto zvierat má svoju symboliku. Prasa symbolizuje šťastie, symbolizuje rodinu. Deti narodené v Roku prasaťa budú sýte a budú žiť v spokojnosti. Aj preto budú mať pôrodnice v Roku prasaťa plno. Číňania totiž radi odkladajú potomstvo na tieto “dobré roky”. Najmenej detí sa rodí v Roku kozy/ovce, najviac v Roku draka.

Cesta za rodinou

Číňania zvyknú dochádzať za prácou tisíce kilometrov. Ale Sviatky Jari sú jediný čas v roku, kedy všetci musia byť doma. V tomto období je preto takmer nemožné zohnať lístky na vlak, autobus, či na lietadlo. Presúva sa celá Čína. V čínštine sa tomu hovorí Chunyun. Je to najväčšia migrácia ľudí v histórii ľudstva a opakuje sa každoročne. Začína sa približne 15 dní pred Novým rokom a trvá až 40 dní. Počet ľudí, ktorí sa presúvajú Čínou, každoročne stúpa o takmer 10%. Tento rok to bude podľa odhadov až 413 miliónov ľudí na ceste v termíne medzi 21. januárom a 1. marcom.

Horší čas na cestovanie po Číne neexistuje. S najväčšou pravdepodobnosťou sa nedostanete ani len von z mesta. A čínsky Nový rok je sviatok rodiny. Všetci sú doma za spoločným stolom, na ulici je mŕtvo. Nič nie je otvorené. Pokiaľ nemáte v Číne priateľov a rodinu, neodporúčam v tomto období navštevovať Čínu. Krásne to vystihol komediálny kanál MAMAHUHU.

Čínsky ohňostroj

K oslavám Nového roku patria neodmysliteľne ohňostroje. Avšak v mestách táto tradícia rýchlo mizne. Vo väčšine miest sú ohňostroje dnes zakázané. Aj v niektorých európskych mestách zakázali ohňostroje, ale v Číne, na rozdiel od európskych miest, sa na tento zákaz prísne dohliada. Dnes si v centre Šanghaja nekúpim ani prskavky. Zažiť tradičné oslavy Čínskeho roku sa dnes v mestách nedá a mnohí na to nadávajú. Na vidieku sú za to oslavy hlučné, živé a dlhé.

Väčšina dedinského obyvateľstva je počas roku v mestách, kam sa sťahuje za prácou. Ľudia sa po roku tvrdej práce vracajú na Nový rok domov a snívajú o bohatstve, alebo aspoň o dostatku. Čím viac po tom túžia, tým viac míňajú na ohňostroje. V očiach Číňanov je to totiž spôsob, ako odohnať zlých duchov a zároveň si veľkolepým ohňostrojom získať pozornosť Boha bohatstva. A tak zbohatnúť. V Číne nie sú ohňostroje len výbuchy a pestré farby. Je za tým skrytá mytológia a hlboká poverčivosť Číňanov.

Takto vyzeral Šanghaj pred šiestimmi rokmi

Čínsky Silvester

Oslavy čínskeho Nového roku trvajú podľa tradície 15 dní. Začína sa silvestrovskou nocou. V tento deň sa dáva celá domácnosť do poriadku. Všetko sa čistí a umýva. Na severe zvyknú rodiny spoločne vyrábať čínske knedličky z bravčového mäsa a kapusty. Tieto knedličky symbolizujú jednotu rodiny (prečítajte si článok o čínskych knedlíčkach. Hneď budete vedieť o aké sa jedná). Na sviatočnom stole musí byť kačka, kura, ryba, bravčové a hovädzie. Je sa celý deň, od obeda takmer nepretržite až do polnoci. Ale to ste určite postrehli už z úvodu článku.

Čakaniu do polnoci sa v čínštine hovorí aj čakanie na Suia, čo je čínsky démon ktorý, chodí nadránom Nového roku. Nepočkať naň sa považuje dokonca až za nebezpečné. Najmä pre deti.

Diabol Sui a obálky Hongbao

Sui je čierny diabol s bielymi rukami, ktorý na čínsky Nový rok zvykne chodiť k ľuďom domov a dotýkať sa detí. Jeho dotyk deťom prináša horúčky a môže viesť až k dementnosti. Aby rodičia svoje deti ochránili, nedovolili im posledný deň v roku zaspať pred polnocou.

V meste Jachting v provincii Jiangsu v dávnych dobách žili starší rodičia, ktorí mali malého syna. Večer posledného dňa čínskeho roku sa ho snažili nejako zabaviť, aby nezaspal a tak spolu balili mince do červeného papiera. Únava na nich však doľahla a keď už nemohli vydržať, strčili mince v červenom papieri pod chlapčekov vankúš a zaspali. V noci prišiel démon Sui. Avšak ako náhle sa chcel dotknúť dieťaťa, mince sa zatrblietali a to ho tak vystrašilo, že ušiel. Po dedine sa táto príhoda rozšírila a všetci začali baliť peniaze do červeného papiera. A pretrvalo to dodnes. Dnes už tento zvyk nesymbolizuje odháňanie duchov a ani mince sa nebalia do červeného papiera. Stali sa z toho červené obálky s peniazmi – Hongbao.

Najobľúbenejší dar Číňanov pri každej možnej príležitosti. Dar, ktorý je súčasťou čínskeho života viac, ako by si človek vedel predstaviť. No zvyšky legendy sa zachovali. Dodnes sa novoročnej červenej obálke s peniazmi hovorí aj „ya sui qian“, alebo peniaze na odstrašenie Suia. A keď sa Číňania rozprávajú, kto vydržal bdieť na čínsky Nový rok do polnoci, tak aj v modernej čínštine sa to povie: „Čakal si včera na Suia?“. (Prečítajte si celý článok o Hongbao. Lebo novým rokom to rozhodne nekončí)

Boh rodiny

Prvý deň v roku Číňania nazývajú Prvý deň celého mesiaca. V tento deň by sa nemalo jesť mäso. Jednak to prikazuje budhizmus, takže veriaci nejedia. A na severe Číny to má ešte jednu poveru. Miestni veria, že si treba zeleninu, ktorásymbolizuje lacné a nedôležité, vyjesť čo najskôr. Vďaka tomu od druhého dňa až do konca roka ľuďom zostane len mäso a ryby – symbolizujú bohatstvo.

Tento deň je zároveň zasvätený Bohu rodiny, či klanu. Ľudia zvyknú nielen navštevovať blízku rodinu, ale aj chodia do chrámu skladať obety pre svojho boha. V Číne si toto božstvo môžeme predstaviť ako povolanie. Je poslaním byť Bohom rodiny. Ale každá rodina má iného Boha rodiny. Rovnako aj Číňania ako národ majú Boha rodiny. Aj jemu v tento deň skladajú obeť. Kým posledný deň v roku je veľké upratovanie, prvý deň Nového roku sa upratovať nesmie. Ani len vyhadzovať smeti, či vylievať tekutiny do odpadu. Mohli by ste si totiž omylom vyliať šťastie a bohatstvo.

Druhý deň Nového roku sa chodí do rodiny nevesty. Ženích musí priniesť kačku, kura alebo mäso. Skrátka musí sa bohatým jedlom poďakovať rodine nevesty za to, že mu dali svoju dcéru. Tento deň sa začína jesť mäso. Začína sa oficiálne bohatnúť. Hlavne rodiny, kde ľudia podnikajú, chodia radi do reštaurácií na drahé jedlá.

Božstvá bohatstva a chudoby

Kým tretí deň nie je dôležitý, štvrtý je veľmi. Boh bohatstva totiž schádza na zem medzi ľudí a vyberá si, do ktorej rodiny prinesie peniaze. V tento deň sa zvykne púšťať čo najviac ohňostrojov. Ľudia sa tak snažia získať jeho pozornosť. Čím väčší ohňostroj spravia, tým väčšiu šancu majú, že si ich všimne. A tým pádom prinesie bohatstvo.

Ohňostrojov je viac ako na samotný “Silvester”. Samozrejme až na mestá, kde sú teraz zakázané. Ale aj v mestách podnikatelia vezmú auto a idú preč z centra. Kľudne absolvujú aj dvojhodinovú cestu von, len aby mohli spraviť ohňostroj. Nik si nenechá predsa utiecť šancu na zbohatnutie.

Piaty deň sa začína vracať život do bežných koľají. Mnohé podniky začínajú pomaly otvárať. Je to symbolicky práve v deň, kedy je Boh bohatstva konečne späť. Kým štvrtý deň prichádza Boh bohatstva, šiesty deň odchádza Boh chudoby. Na tento deň tak opäť pripadá novoročné upratovanie. Zametá sa, vyhadzujú sa smeti a nepotrebné veci. Aby spolu s nimi človek vyhodil aj Boha chudoby von z domu.

Bohyňa Wa

Kým u nás stvoril svet Stvoriteľ, v Číne svet stvorila bohyňa Wa. Stvorenie sveta jej trvalo sedem dní. Každý deň stvorila iného tvora a to v tomto poradí. Sliepka, pes, prasa, koza, krava, kôň a človek. Človek bol siedmy, stvorený na siedmy deň. Preto aj siedmy deň v novom roku je zasvätený bohyni Wa.

Ôsmy deň, Deň ryže, sa život definitívne vracia do starých koľají. Do roboty sa vracajú už aj zamestnanci. Tí dostanú na privítanie Hongbao, červenú obálku s peniazmi. Aj keď Sviatky jari trvajú ešte ďalší týždeň, ten väčšinou už nie je voľný a pracuje sa. Zamestnanci si však môžu zobrať dobrovoľné neplatené voľno. Ľudia z vidieka opúšťajú opäť svoje rodiny a kolobeh roka sa znova začína. Všetci veria, že Rok prasaťa im konečne prinesie spokojnosť a blahobyt. A to isté prajem aj ja Vám!