O horách v Číne

V Číne je množstvo hôr. Z pohľadu náboženstiev sa delia na niekoľko kategórií: päť veľkých svätých hôr Číny, štyri sväté budhistické hory a štyri sväté taoistické hory. Pohorie Songshan patrí medzi päť veľkých svätých hôr Číny, ktoré sa v čínskej histórii začali oslavovať ako prvé. Prvý raz sa tento pojem dostáva do povedomia v období bojujúcich štátov (475 p. n. l. – 221 p. n. l.), teda ešte skôr ako budhizmus, konfucianizmus a taoizmus zaujali dôležité postavenie v čínskej spoločnosti, a dokonca skôr ako bola Čína zjednotená (221 p. n. l.). Aj preto sa väčšinou nedá vyhradiť, či ide o hory taoistické, budhistické, alebo konfuciánske. Často sa tu nachádzajú symboly a chrámy všetkých filozofických smerov, i keď taoizmus väčšinou prevláda. A aj preto sa im často hovorí len taoistické. Päť veľkých svätých hôr sa nachádza na všetkých svetových stranách Číny. V čínskej mytológii je ich päť: sever – pohorie Heng v provincii Shanxi, juh – pohorie Heng v provincii Hunan, východ – pohorie Tai v provincii Shandong, západ – pohorie Hua v provincii Shaanxi a stred – pohorie Song v provincii Henan. Nikdy ste o nich nepočuli? Mýlite sa, o tých, ktoré som navštívil tentoraz ste určite počuli. Poznáte šaolinský chrám? Tak ste počuli o horách Songshan.

O horách Songshan

Hory Songshan zastupujú element zeme a sú to hory stredu ako svetovej strany. Hraničia dvoma najvyššími vrcholkami – Taishi (1494) a Shaoshi (1512), dokopy majú viac ako 70 vrcholov. Nachádzajú sa približne 70 km od mesta Zhengzhou a 13 km od mesta Dengfeng. Obe mestá sú vstupnými bránami do tejto oblasti – z oboch miest chodia autobusy priamo k hlavnej bráne do areálu. Neďaleko sa nachádza aj mesto Luoyang, ktoré bolo hlavným mestom počas 13tich dynastií Číny. Svetské hory sa priraďujú k svetovým stranám práve v závislosti od polohy k mestu Luoyang. V horách Songshan sa dnes nachádza niekoľko nádherných pamiatok. Turistov sem láka krásna príroda a nádherne výhľady. Najväčším lákadlom hôr je však budhistický chrám Šaolin. Je málo ľudí, ktorí by o tomto mieste aspoň raz nepočuli. Panuje o ňom nekonečne veľa legiend a nakrútilo sa o ňom nespočetne veľa filmov. Či už v Číne, alebo aj na západe. A práve z týchto dôvodov sa musíte v horách Songshan pripraviť na turizmus toho najhrubšieho zrna.

Šaolin a kung fu

Chrám Šaolin bol pôvodne postavený v roku 495 nášho letopočtu. Žiaľ, počas častých bojov, vojen a iných udalostí v pohnutých dejinách Číny bol niekoľkokrát zničený. Naposledy v roku 1928 a taktiež v šesťdesiatych rokoch počas Kultúrnej revolúcie. Dnes je celý chrám nanovo zrekonštruovaný. Sám o sebe je chrám relatívne malý a striedmo vyzdobený. Priamo v chráme robia mnísi každú hodinu vystúpenie bojových umení. Okrem toho v ňom až tak veľa na obdivovanie nie je. Hlavne ak ste navštívili niektoré iné chrámy v Pekingu a inde v severnej Číne. To čo majú spoločné je, že sú zrekonštruované v tzv. mingskom štýle. To znamená, že všetky boli rekonštruované ako prvé pamiatky, keď sa v Číne zobúdzal turizmus a všetky sú zrekonštruované úplne rovnako. Dalo by sa dokonca povedať, že sú nanovo postavené v úplne rovnakom štýle, lebo pravdou je, že po Kultúrnej revolúcii v Číne veľa pamiatok nestálo. Z dekoračného a architektonického hľadiska nenájdete okrem rozloženia budov žiadny rozdiel medzi pamiatkami opravenými v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Po okolí chrámu sa nachádza niekoľko ďalších chrámov, rovnako aj dve lanovky na vrchol hôr, tzv. les pagod, niekoľko cvičísk bojových umení a školy bojových umení.

Šaolin preslávili bojové umenia, je totiž považovaný za ich rodisko. Na začiatku to bolo len jednoduché cvičenie, aby si mnísi oddýchli od neustálych meditácií. Keďže sa však chrám nachádzal v horách, stával sa častým terčom zlodejov. A tak sa toto cvičenie pretransformovalo do umenia sebaobrany. Tréningy boli veľmi tvrdé, dodnes môžete vidieť diery v stromoch v celom chráme – vraj po cvičení úderov prstami. Balancovanie vo výškach, neuveriteľná akrobacia, štýly napodobňujúce zvieratá, rozbíjanie železných tyčí o hlavu, vešanie sa za krk a mnoho ďalšieho – to všetko sú dnes kúsky, pod ktorými si predstavíme šaolinské kung fu. Stačí si nájsť tento pojem na youtube, alebo pohľadať hociktorý čínsky kung fu film. Dnes je umenie mníchov zábavkou celého sveta, mnísi organizujú pravidelné turné po celom svete a robia veľkolepú hodinovú šou. Šaolinskí mnísi mali vždy bližšie k svojmu vlastnému zisku než k odlúčeniu sa od spoločnosti. Počas histórie často slúžili aj ako nájomní bojovníci, mnísi mali dokonca oficiálne povolené piť alkohol a jesť mäso. Aj dnes je šaolinský chrám predovšetkým komerčne zameraný. Ak idete hľadať spirituálny zážitok, určite sem nechoďte. Ak idete hľadať svet kung fu, neuveriteľnú šou, obchody s mečmi a inými zbraňami, potom je toto dobrá adresa. Pretože, nech už sa na to pozriem ako chcem, to čo dokážu mnísi z tohto chrámu je absolútne neuveriteľné.

Ako si hory užiť?

Ak si chcete užiť hory Songshan a šaolinský chrám naplno, príďte sem aspoň na dva dni. Priamo v areáli hôr sa nachádza malá dedinka, vzdialená asi dva kilometre od chrámu. V nej sú desiatky malých príjemných ubytovní. Prísť do hôr Songshan iba na jeden deň je chybou. Budete z nich sklamaní a drahý lístok nevyužijete naplno. Ak však zostanete cez noc, budete nadšení. Už okolo piatej večer totiž turisti odchádzajú preč a miesto sa vyprázdni. Stretnete len mníchov a študentov bojových umení z celej Číny a aj zo zahraničia. Týchto študentov je tu najviac, nachádza sa tu totiž niekoľko škôl bojových umení a ich absolventi neskôr slúžia napríklad v zásahových jednotkách polície alebo v čínskej armáde.

Prečo teda treba zostať dva dni? Lebo spirituálna atmosféra sa so šerom vracia späť. Brány do chrámov sú síce zavreté, ale striešky a obrysy týchto budov sú nádherné. A v podvečer je najkrajší neďaleký les pagod. Je to vlastne cintorín so stovkami nádherných pagod, niektoré pochádzajú až z roku 700. Podvečer tu nie je ani jediný turista, a keďže sa nachádzajú vonku, môžete si ich vychutnať doplna. Je to jedna z najmajestátnejších pamiatok, aké som v Číne videl. Aj samotné mestečko, v ktorom prespíte, je veľmi zaujímavé. Od rána do večera sa totiž hemží mladými cvičiteľmi kung fu. Pozorovať ako cvičia a ako sa medzi sebou hrajú a zabávajú sa je naozaj zážitok. Doslovne si pripadáte ako vo svete, kde neexistuje nič iné len bojové umenia.
Druhý deň sa potom poprechádzajte po horách. Môžete vystúpiť na vrchol. Dá sa ísť aj jednou z dvoch lanoviek, šesťhodinová túra po krásnej prírode je však rozhodne príjemnejšia ako tlačiť sa v rade na lístky.

Záver

Aj napriek tomu, že sme v Šaoline našli hlavne komerciu, nebol som z neho sklamaný. Z niekoľkých dôvodov. Komerciu som čakal, poznám čínsky turizmus a takéto slávne miesto nemôže byť bez návštevníkov. Dokonca som čakal niečo oveľa horšie, takže sa dá povedať že som bol namiesto sklamania skôr milo prekvapený. Čím si ma však toto miesto naozaj získalo, bolo poobedie a podvečer, ktorý sme tu strávili potom, ako sa zavreli brány do areálu. Keď sa na lesy a chrámy spustila hmla a my sme sa ponevierali medzi stovkami vyše tisícročných starých pagod, toto miesto vo mne zanechalo taký hlboký dojem, že okamžite vymazalo všetkých ľudí, s ktorými som sa za ten deň niekde tlačil. Šaolinský chrám a hory Songshan odporúčam navštíviť. Nie je to miesto, kam by som sa pravidelne vracal, ale nevidieť Šaolin je hriech!