Čínske hory
Prírody je v takto obrovskej krajine veľmi veľa, avšak niektore hory sú v Číne označované za takzvané veľké hory. Je to pre ich slávu, duchovno, ale aj rozvinutý turistický ruch.
Čínske hory sa dajú deliť do mnohých kategórií, na základe mnohých špecifík. Ja som sa rozhodol ísť s tradičným mytologickým delením čínskych hôr. Na Päť veľkolepých hôr Číny, Štyri budhistické hory, Štyri taoistické hory a ďalšie hory, ktoré síce nie sú svetské, ale aj tak sú opradené rôznymi legendami, a hlavne sú krásne.
(Manuál zatiaľ neobsahuje hory v Tibetskej a Ujgurskej autonómnej oblasti. V Číne je taktiež omnoho viac hôr ako je spomenutých v tomto článku. Článok budem postupne aktualizovať.)
Päť veľkolepých hôr Číny
Päť veľkolepých hôr Číny sú hory, ktoré sa v čínskej histórii začali oslavovať ako prvé. Prvýkrát sa tento pojem dostáva do povedomia v období bojujúcich štátov (475 pred n. l. – 221 pred n. l.), teda ešte skôr ako budhizmus a taoizmus zaujali dôležité postavenie v čínskej spoločnosti, a dokonca skôr ako bola Čína zjednotená (221 pred n. l.). Nachádzajú sa na všetkých svetových stranách Číny. V čínskej mytológii je 5 svetových strán – sever, juh, východ, západ a stred. Keďže sa tieto hory oslavujú v Číne viac ako 2 000 rokov, stihlo ich v čínskej histórii navštíviť mnoho cisárov a významných umelcov. Tí ich preslávili natoľko, že dnes sú rozhodne najznámejšie spomedzi všetkých troch kategórií hôr. Podľa čínskej mytológie päť veľkolepých hôr vzniklo z častí tela Pangu, stvoriteľa sveta.
- Taishan 泰山, provincia Shandong – Východné hory. Hory symbolizujú vychádzanie slnka a predstavujú hlavu stvoriteľa sveta. Preto sa považujú za najdôležitejšie. Výška 1 500+ mnm.
- Huashan 花山, provincia Shaanxi – Západné hory. Hory sú z nôh stvoriteľa sveta.
- Hengshan 衡山, provincia Hunan – Južné hory. Hory sú z pravej ruky stvoriteľa sveta.
- Hengshan 恒山, provincia Shanxi – Severné hory. Hory sú z ľavej ruky stvoriteľa sveta.
- Songshan 嵩山, provincia Henan – Hory v strede. Hory sú z brucha stvoriteľa sveta.
Sväté hory budhizmu
Sväté budhistické hory v Číne sú miesta, kde sa zjavili štyria slávni bódhisatvovia: Wenshu, Puxian, Guanyin a Dizang. Hory sú známe svojimi budhistickými knižnicami a stovkami, ak nie až tisíckami chrámov uprostred krásnej scenérie.
Hory Wutaishan 五台山, Provincia Shanxi. Patria medzi päť hlavných pútnických miest budhizmu na celom svete a jediné v Číne. Zvyšné sú v Nepále (1) a v Indii (3). Hory sú zasvätené bódhisatvovi poznania Wenshu. Výška: 3058 m n. m.
Hory Emai 峨眉山, provincia Sichuan. Nachádzajú sa pri hlavnom meste provincie Sichuan – Chengdu a spolu s gigantickým Leshanským Budhom vytesaným do skaly patria k obľúbeným turistickým a sakrálnym miestam v Číne. Zasvätené bóhisatvovi Puxian. Výška 3 000+ m n. m.
Hory Jiuhuashan 九华山, provincia Anhui. Majú 70 vrcholkov, polovica presahuje 1 000 m n. m. a najvyšší má 1 342 m n. m. Zasvätené bódhisatvovi Dizang.
Hory Putuo 普陀山, provincia Zhejiang. Zasvätené bódhisatvovi Guanyin – železnej bohyni. Výška: 284 m n. m
Sväté hory taoizmu
Verí sa že taoizmus sa šíril práve z týchto štyroch centier, pretože tu pobývali slávni taoistickí majstri. Sú turisticky najmenej známe spomedzi troch kategórií svetských hôr. Minimálne západným turistom.
Hory Wudang 武当山, provincia Hubei. Výška 1 612 m n. m.
Hory Longhu 龙虎山, provincia Jiangxi. Majú 99 vrcholkov a 24 jaskýň. Okrem toho mnoho ďalších kláštorov.
Hory Qiyun 齐云山, provincia Anhui. Výška: 585 m n. m.
Hory Qingcheng 青城山, provincia Sichuan. Považuje sa za jedno z hlavných rodísk taoizmu. Výška: 1 260 mnm.
Ďalšie hory
Tieto hory nemajú žiadne chrámy ani kláštory, nie sú svetské. Sú však často ešte slávnejšie ako zvyšných 14 spomínaných hôr. Je to hlavne pre ich výnimočnú krásu. Slúžili ako inšpirácia pre mnohých maliarov, filozofov a fotografov.
Zhangjiajie 张家界, provincia Hunan. Slávne skalné stĺpy pýšiace sa zeme sú známe z čínskych malieb a dokonca aj z filmu Avatar.
Huangshan 黄山, Žlté hory, provincia Anhui. Snáď najznámejšie hory v Číne, dokonca po nich vedci pomenovali borovicu, ktorá tu rastie na skalách, často až z holého kameňa.
Guilinské homole 桂林, provincia Guangxi. Nejde ani tak o hory, ako o malé, ale rozsiahle homoľovité kopce trčiace inak z rovnej pôdy. Podobná scenéria je typická aj pre Vietnam a iné štáty južnej Ázie.