Aj rybu v akváriu vidí Číňan inak!
Číňania vidia svet skutočne inak! Nie je to iba fráza, je to vedecky dokázaný fakt. Po dlhšej pauze som sa vrátil k nedočítanej knihe Age of Unpeace, ktorá je tak dobrá, že ju všade odporúčam, aj napriek tomu, že ju ešte nemám celú prečítanú. Pri poslednom čítaní som narazil na kapitolu, ktorá sa tomuto fenoménu – ako vnímame svet, čiastočne venuje. Autor Mark Leonard spomína jeden zaujímavý experiment.
Skupine Číňanov a Američanov dali za úlohu pozorovať akvárium s cieľom opísať správanie ryby v ňom, predpovedať jej budúce správanie a nakoniec vysvetliť, ako k výsledku prišli. Obe skupiny k úlohe pristúpili úplne inak. Viete, v čom sa líšili? Skôr než si prečítate odpoveď, skúste sa vy zamyslieť, ako by ste k problému pristúpili. Ako by ste skúmali správanie ryby?
Američania sa sústredili na samotnú rybu. Pozorovali, čo robí, ako sa správa a na základe jej historických pohybov predpovedali jej budúce chovanie. Číňania si rybu takmer nevšímali. Pozorovali akvárium. Skúmali jeho tvar a obsah, kde sú kamienky, kde sú koráliky, kde sú prekážky, kam môže ryba ísť a kam nemôže ísť. Jej správanie potom predpovedali na základe možností prostredia, ktoré ryba mala, nie na základe historického chovania ryby. Zaujímavé, že?
Ktorá skupina bola bližšie k pravde? Neviem, v texte sa to nespomínalo, pravdepodobne mali obe skupiny pravdu. Predsa len, je to len ryba v akváriu, až tak veľa tam toho robiť nemôže. Rovnako to ani nebolo cieľom výskumu. Cieľom výskumu bolo potvrdiť, že kultúra východu a západu pristupuje k pozorovaniu svojho okolia veľmi odlišne.